Başa

KASTAMONU ŞENPAZAR SOSYAL YARDIMLAŞMA KÜLTÜR ve SPOR DERNEĞİ

AİDAT SORGULAMA

Turizm

Turizm

PİKNİK YERLERİ
  
    İlçenin ormanlık bölgede bulunması, piknik bakımından zenginlik sağlar.İlçenin muhtelif yerlerinde piknik yapma olanağı vardır.Kaynak suarının olduğu bölümlerde pikniğe elverişli bir çok yer mevcuttur.Cide yolu üzerinde vasıtalarla ulaşılması mümkün “Kaval Düzü” isimli alan ilçe halkı ve kent dışından gelenler tarafından piknik yeri olarak değerlendirilmemektedir.
  
  İLÇEMİZDE GEZİP,GÖRÜLECEK YERLER
  
    FABRİKA DERESİ: İlçemize 8km uzaklıkta olup,Gürpelik Köyü sınırları içindedir.Kaynağının nereden geldiği bilinmemektedir.Yıllar önce bu üzerine kurulmuş Kereste Atelyesi varmış.Bundan dolayı buraya Fabrika Deresi denmiş.Şimdi ise bu su üzerinde birkaç değirmen  bulunmaktadır.Çok temiz ve içimi güzel olan bu sudan gereği gibi yararlanamazken, şimdi ise kurulan tesislerle Alabalık ürteimi yapılarak yararlanılmaktadır.
    DEĞİRMEN BAŞI SUYU: İlçemize 6Km uzaklıkta olup,Değirmen başı Mahallesi sınırları içindedir.Kaynağının çıktığı yer gerçekten görülmeye değer bir yerdir.Ormanlık bir yer içersinden çıkmaktadır.Bu su üzerinde kurulu bir kaç değirmen bulunmaktadır.Suyun içiminin yurdumuzda satılan şişe sularından üstün olduğu tespit edilmiştir.İlçemiz içme suyu olarak bu suyu kullanmaktadır.
    YASLI KIZ,BUĞMA,BARAGÖZ,HARMANCILIK EVLERİ: İlçemize bağlı Kuztekke Mahallesi mevkiindedir.Tamamen ormanla kaplı bir alan içindedir.Yayla olarak kullanılan bu evler tabiat ve doğa güzellikleri bakımından görülecek yerlendendir.
    ON İKİ KARDEŞLER AĞAÇ TOPLULUĞU: Kızılcasu orman bölgesi sınırları içerisinde olup Azdavay ilçesi yolu üzerindedir.,
    MAĞARA: İlçemiz Dağlı Köyü sınırları içerisinde Arpa Çukuru diye anılan ormanlık alan içersindedir.İçeriye girildikten 100m. Sonra büyük bir su birikintisi bulunmaktadır.
    ERENLER TÜRBESİ: Dağlı Köyü mevkiindeki Arpa Çukuru denilen yerde etrafı çevrili bir mezar bulunmaktadır.
    KIRK MERDİVEN: Salman Köyü sınırları içerisindedir.Taştan oyma merdivenlerden döne döne inilmektedir.Buradaki eski kalıntılar define avcıları tarafından karıştırılmıştır.
    BEZEZ KALINTILARI: İlçemiz alancık Köyü sınırları içerisinde Bezez-Erencik denilen yerde toprak altında kalmış bir yerleşim yeri bulunmaktadır.Burada bulunmakta olan Kilisenin üst kısmı görülmektedir.
  
  OTELLER VE LOKANTALAR
  
    İhtiyacı karşılamak üzere kullanılan üç otel mevcuttur.Ayrıca ilçedeki Öğretmen evide dışarıdan gelen öğretmenlerin konaklamasında hizmet vererek, yatak ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.
    Merkezde bulunan 7 lokanta halka hizmet vermektedir.Bu 7 lokantadan 4 tanesi sürekli açık bulundurulurken, diğerleri ilçenin pazarı olan Cuma günü hizmet vermektedir.
  
  AVCILIK
  
    Şenpazar yeşillikler içerisinde kurulmuş bir ilçedir.Ağaç türleri açısından Türkiye’nin birinci sırasını teşkil eden Kızılcasu ormanları da bu güzelliğe eklenince doğal olarak avcılık açısından eşine az rastlanır bir zenginliğe ulaşır.Her mevisme uygun av yapabilme imkanı bulunmaktadır.
    Çok değişik kuş çeşitleri ile daha ziyade keklik,ayı,tavşan,yaban domuzu,karaca ve bir çok yırtıcı hayvan avları mevsimlere göre yapılmaktadır.
  
  BANKALAR
  
    İlçede sadece T.C Ziraat Bankasının bir şubesi faaliyet göstermektedir.
  
  BENZİN İSTASYONLARI
  
    İlçe girişinde ve çıkışında kurulmuş iki adet benzin istasyonu ihtiyacı karşılamağa çalışmaktadır.